Skip to content

K čemu se používá mobilní rampa

Když se řekne rampa, většina z nás si představí nájezdovou rampu pro auta. Ti se zájmem o astronautiku potom startovací rampu pro rakety. Jsou zde však i mnohá jiná využití. Navíc nemusí být vždy zabudována napevno. Naopak, v mnoha případech je výhodné, pokud ji lze přemisťovat.

Mobilní rampa, jak se těmto zařízením říká, může mít stejně mnoho podob, jako má účelů. Některé vyžaduje nutnost, jiné slouží pouze pro zábavu. Pojďme se nyní podívat na ty nejběžnější případy, kde nachází v moderní době využití.
nástupní rampa u letiště

Tím prvním je pravděpodobně přeprava starých a nemohoucích lidí. Jistě jste již všichni viděli převážně ve zdravotnických zařízeních skládací plošinu, umístěnou u zábradlí, na kterou si člověk sedne a která jej následně vyveze nahoru.

Najdeme je především v budovách, kde nebyl instalován výtah, nebo je z nějakého důvodu vhodné, aby se lidé, kteří nedokážou chodit po schodech, dostali do vyššího patra tímto způsobem. Například výtah může být určený pouze pro přepravu personálu a materiálu, nikoliv pro potřeby návštěv.

Je to rozhodně něco, co především staří lidé velmi ocení. Není proto divu, že se toto zařízení začalo objevovat už i například v divadlech, obchodních centrech a na jiných veřejných místech. Má to být známka toho, že se tyto instituce starají o blaho svých klientů.
značka nástupu pro zdravotně postižené
Dalším běžným místem, kde mobilní rampu, byť ve velmi odlišné podobě, najdeme, jsou letiště. Typickým příkladem může být to v Praze, kde jsou nástupní a výstupní rampy přiváženy k letadlu. Cestující pak prakticky ani neví, že do něj nastupuje.

Je to děláno nejen pro pohodlí cestujících, ale také pro zmírnění jejich strachu. Mnoho z nich trpí před nástupem určitou nervozitou, někteří dokonce vnímají letadlo jako „létající rakev“. Tyto rampy jim mají pomoci vše lépe zvládnout. A vzhledem k tomu, že neobsahují schody, jsou vhodné i pro lidi, kteří mají problémy s chůzí.

Toto byly jen malé příklady využití mobilních ramp. Je jich samozřejmě daleko více. Můžeme například mluvit o rampách, které se používají při skateboardingu, ale i mnohých dalších. Přesto doufám, že vám to pomůže si uvědomit, jak užitečné je to zařízení.