Skip to content

Citrusy doma v květináči? Je to možné

Představte si, jak se ráno vzbudíte a první co uděláte, bude, že si natrháte čerstvé citrony do čaje. Sen, který se ale může velmi hravě stát skutečností. Pěstovat si je můžete i doma a nemusíte za nimi jezdit do Itálie.
mandarinka na stromě

Správná odrůda k vám domů

V domácích podmínkách se bude dařit téměř každé odrůdě citrusů, ovšem i zde najdeme odrůdy, které se pro pěstování hodí víc než jiné. Pokud se rozhodnete pro nákup citrusových stromků, porozhlédněte se po tropické mandarince Ponkan, Clementina nebo zakrslé Soči. Nemusíte se vyhýbat ani pomerančům, zde bude určitě nejvhodnější odrůda Bydžovský nebo Valencia. Toužíte po vitamínové bombě v citrónech, tak zvolte citroník Durko nebo citroník Pavlovský, což je odrůda, která pochází z Ruska a snáší velmi dobře bytové podmínky.

Správné místo pro pěstování

Všem citrusovým keříkům se bude nejlépe dařit na teplém a slunném místě, ideálně pak na jižní straně. V zimě naopak dávají přednost chladnému místu, kde mohou přezimovat. Volte proto místo, kde je světlo, ale nejsou příliš blízko zdroji tepla. Teplota kolem deseti nebo patnácti stupňů bude pro přezimování ideální. Občas mohou v zimě keříky maličko opadat, rozhodně by to ale nebylo nedbalou péčí, na jaře zase krásně zazelenají. Nezapomínejte však, že i v zimních měsících potřebují stále dostatek světla. Pokud máte světlou a nevytopenou halu nebo verandu, rozhodně je zde nechte přezimovat.
lis na citron

Zalévání a hnojení

V zimě zalévejte citrusy jen opravdu minimálně, a hnojit je nemusíte vůbec. Více péče by rostlině mohlo ve vegetativním klidu naopak ublížit a vy byste o ní přišli jednou pro vždy. Po příchodu jara naopak začněte zalévat a hnojit o poznání více. Používejte speciální hnojivo pro citrusy, které dodá keříkům vše potřebné. V době vegetace by substrát měl být vždy mírně vlhký, ne však přemokřený.