Skip to content

Efektní bydlení v mezonetovém bytě

Sháníte nový domov? Chcete-li něco v Čechách poměrně netradičního a zároveň velmi praktického, mezonetový byt je jasnou volbou. Ve Velké Británii je vertikální členění prostoru velmi obvyklé a využívají jeho veškeré výhody. Jaké to jsou?
byt v námořnickém stylu

Výhody odděleného prostoru

Mezonet spočívá v tom, že se jedna místnost nachází v dílčím patře odděleném od ostatního. Ve většině případů se na toto vyvýšené místo umisťuje ložnice, přičemž obývák, kuchyně, koupelna a jídelna se nachází v základním patře. Snadno tak můžete oddělit společenskou a soukromou část domácnosti.

Mají vůbec nevýhody?

Zde záleží především na věku a zdravotní kondici. Pro mladší generace jsou ideální a dokonce si i chválí to, co je pro jiné překážka. O čem je řeč? O schodech. Ty jsou nedílnou součástí tohoto typu nemovitosti. Jste-li mladí, přinesou vám výhody extra pohybu, který díky nim získáte. Ovšem pro starší může být poměrně složité neustále chodit do schodů a dolů.

Maximální péče při výběru konstrukce

Až budete vybírat druh konstrukce, volte pečlivě. Ideální je rovná varianta, po které se ideálně chodí i stěhuje nábytek. Nádherně, vzdušně a elegantně působí především samonosné schodiště http://www.kmkdesign.cz/schodiste-samonosna.php. Případě menšího prostoru ovšem můžete zvolit i lomenou nebo točitou možnost. Točitou byste ovšem měli volit jen v případě, že nemáte na výběr.

Minimální šířka stupňů by mělo být alespoň osmdesát centimetrů. Tak tam pohodlně projdete. Ideální je devadesát centimetrů. Některé stavební firmy budou tvrdit, že sedmdesát bohatě stačí, ale není to pravda. Bude to příliš úzké a chůze proto bude nepříjemná. Nezapomínejte na to, že to budete vy, kdo je bude každý den používat.
moderní byt černobílý

Jak na větrání

Většinou se mezonetové byty budují jako půdní vestavba. To znamená, že se musíte kromě jiného soustředit i na izolace, klimatizaci a možnost dostatečného větrání. V parném létě nebude rozpálená střecha ideální a pro některé je zároveň klimatizace nepřípustná kvůli alergiím apod. Vhodnou variantou jsou velká okna a pokojové květiny, které dodávají místnosti přirozenou vlhkost.