K tomu, aby si člověk napustil do bazénu vodu a tato mu v něm zůstala trvale čistou, aniž by pro to musel nezbytně něco učinit, by musel být dotyčný kouzelníkem. A protože tímto nikdo z našinců není, nikdo nevlastní dar vykonávat skutečné zázraky, je potřeba k udržování bazénové vody v ideálním stavu nikoliv kouzelná hůlka nebo lexikon čar a kouzel, ale něco docela jiného.
Co?
Ti, kdo už vlastní svůj bazén delší dobu, vědí. A těm ostatním to představme.
a) Je potřeba filtrace, tedy zařízení, které do sebe podle toho, jak je nastaveno, nasává vodu z bazénu, prohání ji pískovým filtrem a pak ji vypouští zbavenou nečistot zpět.
b) Je třeba bazénový vysavač, který odstraní spolehlivě to, co už ulpělo na dně nebo stěnách a dobrovolně se to těchto nepustí. Přičemž se nabízejí jak vysavače automatické, které udělají za člověka všechnu podobnou práci, tak i ruční bazénové vysavače https://www.chlorito.cz/bazenovy-vysavac-rucni, které se bez lidské účasti neobejdou.
c) Je tu ale třeba i zdánlivě banální síťka na tyči, jíž lze vybrat nečistoty plovoucí na vodní hladině, včetně těch větších, s nimiž by si filtrace neporadila.
d) Jsou tu chemické přípravky, které dokážou vločkovat velice jemnou špínu, s níž by si bez tohoto filtrace neporadila.
e) Jsou tu i přípravky na bázi chlóru, kyslíku nebo bromu, které hubí mikroskopické škůdce, baktérie a řasy.
f) A jsou tu třeba i přípravky pro regulaci kyselosti bazénové vody, čehož bývá potřeba k tomu, aby ostatní chemie mohla účinkovat tak, jak má.
Čistota bazénové vody tedy zjevně není nějakým darem seslaným z nebes. Je to výsledek lidského snažení. A také vědění, protože ani největší dřina nezajistí vše, i povědomí o tom jak co dělat správně, je nezbytné.
A proto by se člověk měl u svého bazénu činit. Aby ho měl jako křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les. I když ho má třeba na zahradě, jež onen hluboký hvozd ani vzdáleně nepřipomíná.