Skip to content

Jak udržet bazén v čistotě?

K tomu, aby si člověk napustil do bazénu vodu a tato mu v něm zůstala trvale čistou, aniž by pro to musel nezbytně něco učinit, by musel být dotyčný kouzelníkem. A protože tímto nikdo z našinců není, nikdo nevlastní dar vykonávat skutečné zázraky, je potřeba k udržování bazénové vody v ideálním stavu nikoliv kouzelná hůlka nebo lexikon čar a kouzel, ale něco docela jiného.

bazén v divočině

Co?

Ti, kdo už vlastní svůj bazén delší dobu, vědí. A těm ostatním to představme.

a) Je potřeba filtrace, tedy zařízení, které do sebe podle toho, jak je nastaveno, nasává vodu z bazénu, prohání ji pískovým filtrem a pak ji vypouští zbavenou nečistot zpět.

b) Je třeba bazénový vysavač, který odstraní spolehlivě to, co už ulpělo na dně nebo stěnách a dobrovolně se to těchto nepustí. Přičemž se nabízejí jak vysavače automatické, které udělají za člověka všechnu podobnou práci, tak i ruční bazénové vysavače https://www.chlorito.cz/bazenovy-vysavac-rucni, které se bez lidské účasti neobejdou.

c) Je tu ale třeba i zdánlivě banální síťka na tyči, jíž lze vybrat nečistoty plovoucí na vodní hladině, včetně těch větších, s nimiž by si filtrace neporadila.

d) Jsou tu chemické přípravky, které dokážou vločkovat velice jemnou špínu, s níž by si bez tohoto filtrace neporadila.

e) Jsou tu i přípravky na bázi chlóru, kyslíku nebo bromu, které hubí mikroskopické škůdce, baktérie a řasy.

f) A jsou tu třeba i přípravky pro regulaci kyselosti bazénové vody, čehož bývá potřeba k tomu, aby ostatní chemie mohla účinkovat tak, jak má.
bazén s prýštící vodou

Čistota bazénové vody tedy zjevně není nějakým darem seslaným z nebes. Je to výsledek lidského snažení. A také vědění, protože ani největší dřina nezajistí vše, i povědomí o tom jak co dělat správně, je nezbytné.

A proto by se člověk měl u svého bazénu činit. Aby ho měl jako křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les. I když ho má třeba na zahradě, jež onen hluboký hvozd ani vzdáleně nepřipomíná.