Skip to content

Obyčejný ocet jako pomocník při čištění skla

Ať už se jedná o úklid před Vánocemi nebo ten na přelomu jara a léta, pro mnohé hospodyňky je strašákem veškeré sklo v domácnosti. Od skleniček po lustry, i přes jejich vyčištění se zdá, že je sklo matné, špinavé nebo šmouhaté. Přitom zbavit se nečistot na skle není tak těžké. Stačí k tomu teplá voda s kapkou saponátu, trochu octa a jemnost v ruce. Lesklost a čistota jsou tak zaručeny.

otočené sklenice

Na Vánoce by se mělo všechno sklo lesknout a zářit čistotou. Stolování a slavnostní večeře bez vyleštěného skla není to pravé. Rozhodně bychom ale drahé vázy, duritky, skleničky na víno nebo na kávu, hlavně ty cenné nebo poděděné, neměli dávat do myčky. Hrozí totiž, že se poškrábají a zničí. Pokud objevíme na skleněných předmětech zaschlé skvrny, je dobré je namočit do teplé vody s octem, třeba do kýble nebo dřezu. Následně pomůže i trocha zubní pasty a jemný zubní kartáček, buď ten obyčejný, nebo nějaký starší, již vyřazený. Po umytí a důkladném opláchnutí je necháme oschnout na ručníku nebo utěrce, nejlépe ale takové, která nepouští chloupky. Lustry a bodová světla jsou většinou opomíjena a při úklidu na ně moc nemyslíme. K pečlivému a zdlouhavému omytí postačí voda se saponátem, popřípadě voda s octem. Na vyčištění lustru je také k dostání speciální sprej, protože leštit křišťálový lustr je dost náročné, vyčištění tak tento pomocník zjednoduší.
světýlka mezi sklenicemi

Fígl našich babiček na broušené vázy, misky nebo cukřenky, spočívá ve třech koupelích. Do první misky smícháme teplou vodu se saponátem, do druhé jen čistou vlažnou vodu a třetí mísa bude pouze ocet. Je to stejné jako obalování řízků. Nejprve sklo vyčistíme v první míse, opláchneme ve druhé a vyleštíme ve třetí. Nakonec výsledků lesklého skla beze šmouh dosáhneme utřením do utěrky bez chloupků. Vysoké nádoby a vázy se mnohdy těžko čistí, protože jsou hrdla špatně přístupná. Zašlou špínu tedy necháme nejlépe přes noc odmočit teplou vodou se saponátem, popřípadě octem, následně druhý den vsypeme rýži a důkladně protřepeme. Pak už jen stačí opláchnout čistou teplou vodou a vázy se budou jenom blýskat.