Skip to content

Co je potřeba udělat před odjezdem na dovolenou?

Určitě je vhodné, pokud odjíždíte na delší dobu z domu, svěřit péči o vaše hnízdečko někomu jinému, komu se dá věřit (například blízký kamarád nebo příbuzný), ale pokud nikoho, takového nemáte nebo nemáte tu možnost ho požádat, je potřeba zajistit, aby všechno zůstalo v takovém stavu, v jakém to opustíte. Protože bohužel i v době vaší nepřítomnosti se může stát nějaká hloupá nehoda, která vám váš návrat domů opravdu znepříjemní. Což samozřejmě nikdo nechce.
silné deště
Vytáhněte všechno elektronické zařízení ze zásuvek. Všechno, co máte v síti zapojené je vhodné vypojit a předejít tak škodě způsobené například bouřkou, při bouřce by se mohlo klidně stát, že vám doma začne hořet a nikdo na to ani nedojde, dokud škoda nebude obrovská.

Pořádně vyvětrejte a pouklízejte. Před odjezdem bude nejlepší pořádně provětrat celý byt či dům. Přeci jen tam teď nějakou dobu nebude úplně nejčerstvější vzduch a pro vaše věci, které doma necháváte (například nábytek nebo textilie) to nebudou zrovna ideální podmínky. Vhodný je taky úklid, bude potřeba hlavně vysát nasedaný prach, protože za dobu vaší dovolené se usadí další vrstva, tomu se prostě nevyhneme, a po příjezdu by zaprášený byt nebyl pro vás to nepříjemnější přivítání (obzvlášť pro vaše dýchání)

Pozavírejte okna a utěsněte otvory. Pro případ velké vichřice, bouřky či vytrvalého deště. Počasí je nevyzpytatelné, a proto je lepší být připraven nežli překvapen. Vytopený byt, nasáklý koberec nebo rozmočený nábytek by taky nepřipravili to nejkrásnější přivítání. Pokud máte okna s takzvanou mikro ventilací, tak máte vyhráno, přes tu vám do domu nenateče a vzduch bude mít alespoň malinký průchod.
interiér design
Zatáhněte žaluzie nebo rolety a zatáhněte závěsy. Vytvoříte tak v bytě temno a při příjezdu v něm nebude, tak nesnesitelné horko a dusno. Navíc pro okolí (nebo případné zloděje) nebude jisté, zda doma jste nebo ne.