Skip to content

Pes x kočka – věčné dilema?

Někdo fandí psům a jiný nedá dopustit na kočky a dokonce se o tom vedou dlouhé spory. Pes i kočka patří mezi velmi oblíbené domácí mazlíčky, přesto se obě zvířata hodí pro zcela jinak povahově založené lidi. Abyste potom z výběru nebyli nešťastní a nemuseli řešit zbytečně složité situace, stačí, abyste si při výběru nového mazlíčka uvědomili nejenom svoje požadavky, ale i pár základních faktů.

Kdy volit psa?

Pes je věrný společník, nicméně dle toho se odvíjí i jeho časová náročnost. Pokud jste celý den v práci, na psa radši zapomeňte. I z těchto důvodů je pes vhodný do domácnosti s více členy, protože i přes to, že spousta psů samotu zvládá velmi dobře, je taky mnoho takových, pro které je samota celoživotně nepřekonatelný problém a vznikají z toho problémy nejen pro majitele, ale taky neskutečně mnoho stresu pro psa.

Výdaje za psa se samozřejmě liší v závislosti na velikosti, přesto je pes vhodnější spíš pro movitější (tato „potřeba“ roste s velikostí…). Dostatek času je nutné u psa i z důvodu výcviku, protože i sebevětší pohodář by měl ovládat cviky základní poslušnosti, které však trvá „nacvičit“ min. 1 rok a to pravděpodobně již máte zkušenosti a značně inteligentního psa.

Stručně sepsáno:

· Máte dostatek volného času, který můžete psovi věnovat (ať už obecně, nebo i pro výcvik)
· Máte lepší finanční zajištění
· Chcete se se svým zvířecím parťákem věnovat různým aktivitám (dovolené, výlety…)

Kdy volit kočku?

Kočka má sice menší popularitu mezi chovateli než psi, nicméně zrovna Vám může vyhovovat spíš kočka. Sice je více samostatnější, ale plynou z toho i výhody – kočka netrpí Vaší nepřítomností, tudíž pokud jste časově vytížený, kočka tím nebude strádat a ani nehrozí obtěžování sousedů apod. Zpravidla vyjdou roční výdaje na kočku levněji, ale nemusí to tak být vždy. Pokud nemáte času na zbyt, jistě oceníte i absenci procházek a výcviku.

Stručně sepsáno:

· Nemáte příliš mnoho volného času
· Uvítáte levnější náklady na chov
· Spíše se zdržujete doma a vyhovuje Vám méně aktivní styl života
· Nevyžadujete příliš mnoho zvířecí pozornosti