Skip to content

Co všechno se dá vypěstovat i v bytě?

U každého, kdo má jen trochu chuť a čas, se určitě vyplatí myšlenka s pěstováním bylinek či jiných méně náročných rostlin doma. Dle druhu vybraných bylinek můžete skvěle dochutit či dokonce „osvěžit“ běžná jídla – navíc existuje i mnoho léčivých bylinek, které dokáží pomoct jak při akutních, tak chronických problémech. U domácího pěstování navíc víte, co se s těmito bylinkami děje a taky to může značně ulevit Vaší peněžence.

Jaké minimální podmínky potřebuji?

Pro většinu běžně používaných bylinek nepotřebujete nic závratného. Stačí místo u okna, kde je dostatek světla, ale zároveň tam nejsou žádné extrémní podmínky (např. zbytečně velké teplo). Potom už stačí jen květináč a semínka, která se dají koupit v zahradnictví (nepřeberné množství druhů a typů rostlin…) nebo v lepším supermarketu.

Důraz dejte na kvalitní substrát, protože samozřejmě značně ovlivňuje kvalitu rostliny. Celkový vývoj rostlinek je v bytových podmínkách (díky absenci nepříznivých podmínek) rychlejší, tudíž i požadavky na živiny jsou náročnější.

Které bylinky?

Pěstovat v bytě lze při zajištění vhodných podmínek v podstatě cokoliv, nicméně některé se hodí pro pěstování v bytě více než ty druhé.

Ideální jsou např. tyto rostliny nejen pro svoje využití, ale i nenáročné podmínky k pěstování:
· Petržel listová
· Pažitka pobřežní
· Meduňka lékařská
· Bazalka pravá
· Majoránka zahradní
· Šalvěj lékařská
· Tymián obecný

Lze pěstovat i exotičtější věci

Pokud si dáte záležet na výběru vhodné odrůdy, není problém doma vypěstovat např. i chilli papričky. Vybírejte z menších odrůd jako např. Medusa, Chlilly Chilli nebo Border. Podle zvoleného druhu rostlinky musíte zajistit i vhodné podmínky – každá odrůda vyžaduje jinou teplotu pro klíčení.

Ideální pro pěstování paprik všech druhů jsou jiffy, což jsou speciální rašelinové tablety, které necháte nabobtnat ve vodě, dáte do menších nádobek (např. kelímky od jogurtu) a potom do nich zasadíte po jednom semínku – dodá potřebné živiny.

Jestliže se Vám semínka uchytí a rostlinkám se začne dařit, pravděpodobně budou vyžadovat aspoň pobyt na balkóně.