Skip to content

Zdraví prospěšná rostlina aneb kukuřice setá

Tato oblíbená rostlina pochází od amerických Indiánů, kde byla nazývána coby lenochovo obilí. Bylo tomu tak však více jak tisíce let před naším letopočtem. Kukuřice a její pěstování je velmi rozšířené i v naší zemi. K dispozici je jak kukuřice krmná, která je vhodná pro dobytek a v rámci průmyslového využití. Zatímco kukuřice cukrová je známá v naší kuchyni, kterou velmi rádi konzumujeme. A třetím typem je kukuřice pukavá, ze které je vyráběn tak populární popcorn. Nicméně druh nemá vliv na kvalitu. Všechny typy kukuřice mají stejné blahodárné a léčivé účinky.
klasy kukuřice
Kukuřice a její využití v průmyslu

Především se z kukuřice získává škrob, ten je poté hojně využíván v papírenském, chemickém i farmaceutickém průmyslu. Je však používán i ve stavebnictví. V kosmetice a rovněž ve farmaceutickém průmyslu je oblíbený a používaný kukuřičný olej. Z obalu klasu se rovněž i vyrábějí různé figurky, stejně tak je klas adekvátním materiálem pro výrobu rohoží, tašek či obalů na květináče.
kukuřice v jídle
Kukuřice a její využití v kuchyni

Asi nejznámější možnost v rámci využití této obiloviny. Kukuřice je velmi oblíbená, ať už jen potřená máslem, či do zeleninového salátu. Výborná je i jako příloha k pokrmu, zejména k masu. Jde však kukuřici přidat i do rizota, těstovin apod. Z kukuřice je taktéž vyráběna kukuřičná mouka i krupice. Další možné využití a uplatnění kukuřice

Prospěšnost kukuřičných zrn

Je známo, že kukuřičná zrna disponují obsahem vitamínů skupiny A, B i E, dále v sobě ukrývají vlákninu, sacharidy, bílkoviny, stopové prvky. Obsahují rovněž důležité nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro zdraví člověka důležité.

Kukuřice takto má velmi pozitivní vliv na kvalitu kůže, vlasů i nehtového lůžka. Stejně tak příznivě ovlivňuje mužskou potenci, plodnost, krvetvorbu. Předností je, že neobsahuje lepek. Z tohoto důvodu je tak výborná i v rámci bezlepkové diety.
ochucený popcorn
Čaj z kukuřice

Čaj připavený z kukuřičných klasů má velmi blahodárné účinky a pomáhá při problémech zánětového onemocnění močového měchýře, močových cest, rovněž i v případě ledvinových kamenů. Jedná se o močopudný nápoj, který tak má pozitivní vliv na metabolismus a redukci váhy. Zároveň i čistí krev, podporuje pocení a zmenšuje případné opuchliny.