Skip to content

Zdraví prospěšná rostlina aneb kukuřice setá

tip-polstar-pneumatika.jpg


Tato oblíbená rostlina pochází od amerických Indiánů, kde byla nazývána coby lenochovo obilí. Bylo tomu tak však více jak tisíce let před naším letopočtem. Kukuřice a její pěstování je velmi rozšířené i v naší zemi. K dispozici je jak kukuřice krmná, která je vhodná pro dobytek a v rámci průmyslového využití. Zatímco kukuřice cukrová je známá v naší kuchyni, kterou velmi rádi konzumujeme. A třetím typem je kukuřice pukavá, ze které je vyráběn tak populární popcorn. Nicméně druh nemá vliv na kvalitu. Všechny typy kukuřice mají stejné blahodárné a léčivé účinky.
 klasy kukuřice
Kukuřice a její využití v průmyslu
 
Především se z kukuřice získává škrob, ten je poté hojně využíván v papírenském, chemickém i farmaceutickém průmyslu. Je však používán i ve stavebnictví. V kosmetice a rovněž ve farmaceutickém průmyslu je oblíbený a používaný kukuřičný olej. Z obalu klasu se rovněž i vyrábějí různé figurky, stejně tak je klas adekvátním materiálem pro výrobu rohoží, tašek či obalů na květináče.
 kukuřice v jídle
Kukuřice a její využití v kuchyni
 
Asi nejznámější možnost v rámci využití této obiloviny. Kukuřice je velmi oblíbená, ať už jen potřená máslem, či do zeleninového salátu. Výborná je i jako příloha k pokrmu, zejména k masu. Jde však kukuřici přidat i do rizota, těstovin apod. Z kukuřice je taktéž vyráběna kukuřičná mouka i krupice. Další možné využití a uplatnění kukuřice https://www.hatria.cz/ze-by-z-jine-galaxie/
 
Prospěšnost kukuřičných zrn
 
Je známo, že kukuřičná zrna disponují obsahem vitamínů skupiny A, B i E, dále v sobě ukrývají vlákninu, sacharidy, bílkoviny, stopové prvky. Obsahují rovněž důležité nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro zdraví člověka důležité.
 
Kukuřice takto má velmi pozitivní vliv na kvalitu kůže, vlasů i nehtového lůžka. Stejně tak příznivě ovlivňuje mužskou potenci, plodnost, krvetvorbu. Předností je, že neobsahuje lepek. Z tohoto důvodu je tak výborná i v rámci bezlepkové diety.
 ochucený popcorn
Čaj z kukuřice
 
Čaj připavený z kukuřičných klasů má velmi blahodárné účinky a pomáhá při problémech zánětového onemocnění močového měchýře, močových cest, rovněž i v případě ledvinových kamenů. Jedná se o močopudný nápoj, který tak má pozitivní vliv na metabolismus a redukci váhy. Zároveň i čistí krev, podporuje pocení a zmenšuje případné opuchliny.

Zdraví prospěšná rostlina aneb kukuřice setá
Ohodnoťte příspěvek