Skip to content

Jak na nákup zboží z Číny?

Od přátel a kolegů v práci jste jistě už slyšeli o možnosti koupit si věci přímo z Číny za příjemné ceny. Pokud vás tato možnost láká, pojďte se s námi podívat, jak na to. Určitě vás nejprve napadne srovnat si přínosy a rizika takového nákupu.
Čína na globusu

Proč ne/nakupovat?

+ Ceny zboží, zvláště elektroniky, ale i licenčního oblečení a doplňků jsou zpravidla nižší a to i po započítání přepravného.
+Výběr zboží je rozhodně širší. Důvod je jednoduchý. Čínský trh je rozhodně větší než ten český a navíc je zdrojem zboží pro celou Evropu a Spojené státy americké. Výrobci na něj proto směřují všechny modely dostupné a vyvážené do Evropy a Ameriky.
+V Číně často seženete i nejnovější modely a produkty celosvětových značek.
+ / –Myslíte si, že vám z Číny přijde nekvalitní zboží? Stačí se porozhlédnout po českých obchodech a uvidíte, že většina spotřebního zboží je dovážena a vyráběna právě v Číně a jihovýchodní Asii. Kvalita je vždy vázána na konkrétní výrobek a značku.
letecká linka
Možnost reklamace a výměny zboží. Výměna za poškozený produkt a to i vinou přepravy je zpravidla snadnější u levnějších položek. Problémy často nastávají u dražšího zboží. Je proto dobré si nejprve projít recenze samotného produktu, kde zjistíte pravděpodobnost jeho poruchovosti a také samotného obchodu. Z hodnocení zákazníků pak můžete vidět, jak se obchod zachová v případě potíží.
Placení clau zásilek nad 150 Euro. Případné doplacení cla včetně pokuty u zásilky, kde byla záměrně uvedena hodnota nižší a tato zásilka byla zachycena celní správou.
Znalost anglického jazyka je nutností. Přesto, že internetové obchody mají webové stránky a popisy zboží i v českém jazyce, v případě reklamace je znalost angličtiny nutností.
prodej on-line

Než se pustíte do nákupu…

ü Ujasněte si, jak je to s placením daně a cla. Zásilky v hodnotě do 22 Euro jsou dováženy bez cla a není připočítáno ani DPH. K zásilce v hodnotě od 22 Euro do 150 Euro je připočítáno DPH ve výši 21%, ale clo se neplatí. Dražší zásilka na 150 Euro je pak zdaněna daní z přidané hodnoty i proclena.
ü Hodnota zásilkyzahrnuje nejen cenu zboží, ale také výši dopravy, případně pojištění přepravy.
ü Přepravné zdarmavolte pro levnější a méně cenné zásilky. Doprava zdarma totiž znamená, že se vaše zboží bude v řádu týdnů potulovat nejen po Číně, ale i v trupech letadel, které vám ho dopraví až ve svých volných kapacitách.
ü Zařiďte si účet Paypal, případně jeho ekvivalent Payoneer. Jistě není překvapení, že obě služby jsou zpoplatněny. Bohužel debetní karta vám k nákupům stačit nebude a kreditní kartě se raději také vyhněte.
ü Pokud si chcete objednat jen jednorázově, zvažte možnost domluvit se s kolegy z práce nebo se známými, kteří z Číny nakupují. Jistě vám rádi pomohou a zboží pro vás objednají. Zároveň mějte v paměti všechna úskalí a buďte trpělivý.
ü Pokud si potřebujete vše prohlédnout, nevíte správnou velikost a nerozumíte návodům v Angličtině, pak raději nakupujte doma, v českých obchodech.