Skip to content

Vhodná svítidla do domácnosti

Léto a dlouhý přirozený denní svit se s námi již pomalu loučí. I když sluníčko je zřejmě nejoblíbenější zdroj světla v každé domácnosti, s přírodou nic nezmůžeme a musíme se přizpůsobit měnícím se podmínkám. S dřívějším stmíváním tedy souvisí i potřeba více využívat umělé světlo, tedy žárovky, led diody, svíčky, zářivky.
ložnice se zajímavou tapetou
Které místnosti potřebují nejvíce světla a jakým způsobem ho zajistit?
Určitě chceme mít nejvíce světla tam, kde potřebujeme dobře vidět. V první řadě se nabízí kuchyně. Při přípravě jídla je vhodné mít nad kuchyňskou linkou centrální osvětlení a toto doplnit bodovými světly zabudovanými přímo v lince, hojně využívány jsou nyní led diodové pásky. Doplňková světla pak slouží v případě, kdy již v kuchyni nepracujete, pouze pro orientaci v prostoru. Centrální osvětlení je doporučováno také nad jídelním stolem.
kuchyň s modrýv podsvícením
Obývací pokoj je místem, kde se schází rodina, přijímají se návštěvy a tráví se zde také nejvíce času. Pro obývací pokoj je vhodné mít více typů světel a také svítidel. Jak centrální, tak sektorová svítidla, případně drobné lampičky nebo svíčky. Vždy tak, aby to v dané situaci bylo obyvatelům pokoje příjemné. Trendem je nyní retro osvětlení, žárovky, svíčky. Správné světlo v obývacím pokoji jej dokáže zútulnit a také zahřát. Nemělo by se tedy příliš užívat bílé – studené světlo. Také by hlavním světelným zdrojem neměla být pouze poblikávající televize. Naopak krb a v něm plápolající oheň zajistí pravou podzimní romantiku. Každý zdroj světla v interiéru nemusí být pouze svítidlem, ale i vkusným designovým kouskem.

Ložnice a dětské pokoje potřebují, kromě kvalitního centrálního osvětlení, rovněž doplňková svítidla, v případě pracovního stolu je důležitá lampa, která dostatečně osvětlí pracovní plochu. Vhodné je užití také bodových světel nebo lampiček u postele na čtení. Ložnici pak romantický ráz opět dodají světla s teplými a tlumenými tóny nebo svíčky.
prostorný obývák s krbem
Místností, kde se naopak světlem neoplatí šetřit, je koupelna, zde je potřeba silné centrální a dodatečné bodové svícení, zde by se asi muži řádně při svíčkách neoholili, a make-up a účes ženy by rovněž nemusel být dokonalý.
Vše je o vkusu obyvatel daného interiéru, někdo sází na praktičnost, někdo hlavně na design. Důležité je, abychom tam, kde je potřeba vidět, viděli, a tam, kde se chceme cítit příjemně, aby nám tak skutečně bylo.