Skip to content

Fascinující a tajemný Nepál

Tato země, ležící ve vnitrozemí v Jižní Asii. Na většině jeho území se rozkládá pohoří Himaláje. Ze severu hraničí tato malá země s Čínskou lidovou republikou, z ostatních světových stran pak sousedí s Indií.

Zemětřesení ničilo lidské životy i ekonomiku
V roce 2015 se Nepálem prohnalo ničivé zemětřesení, jež bylo způsobeno pohybem litosférických desek. Tato přírodní katastrofa stála život okolo osmi tisíc lidí. Zemi to poničilo také ekonomicky, jelikož Nepál je velmi chudou zemí, která je odkázána na většinu svých příjmů z turistického ruchu, jehož středobodem je Mount Everest.

Kvůli zemětřesení však nebylo bezpečné ani jeho zdolávání, které bylo Nepálem zakázáno. Nyní se vláda Nepálu snaží o to, aby se do země vrátilo co nejvíce turistů, jelikož v jejich zemi je mnoho krás, nikoli pouze Himaláje.

Budhismus
Pakliže vás zajímají náboženství, vydejte se do Nepálu kvůli buddhistickým památkám, jimiž je celý Nepál protkaný. Mezi nejkrásnější a také velmi vzácné památky patří ty v hlavním městě Káthmándú, respektive v jeho hlavním městě. Jedná se o „kulovou stúpu“, která je největší v této zemi. Uvnitř stúpy naleznete strom života, který je prý zdrojem energie, jak mu říkají místní. U jeho kmene najdete mnoho darů, které tomuto stromu věnují místní obyvatelé a mniši. Stúpa Boudhanath se nachází pod obrovskou mandalou za první stúpou.

Co turisté objevují v Nepálu nejčastěji?

Historická část hlavního města
Ta se nazývá Pathan. Právě zde naleznete náměstí Durbar, jehož dominantou je řada chrámů, řečených pagod. Tyto chrámy jsou zasvěceny jak Buddhovi, tak také hinduistickým bohům, Šivovi a Kršnovi.

Lumbini
Jedná se o historické místo, které je důležité hlavně pro buddhismus, jelikož se právě tady podle legendy narodil princ Siddhárta Gautama, tedy člověk, ze kterého se později v jeho životě, když se rozhodl opustit „světské“ starosti a radosti, stal Buddha.

Bahagtapur
– Toto místo se může pyšnit největší pagodou v zemi. Její název zní Nyapola.