Skip to content

Výroba domácích mýdel

Vytvářet si svou kosmetiku je vlastně taková malá alchymie, která zároveň zanechává dobrý pocit z vlastní odvedené práce a z toho, že s jistotou víme, co obsahuje a dokážeme si ji různými způsoby přizpůsobit našim potřebám. A co víc, díky absenci zbytečných obalů navíc šetříme přírodu!
 roztírání hmoty
Pro vlastní výrobu můžeme využít mýdlové hmoty, která se dá zakoupit v různých hobby obchodech, která se po zahřátí roztopí a můžeme do ní nasypat libovolné příměsy (barviva, bylinky, esenciální oleje,…), nebo si vytvořit svou pomocí zmýdelnění vlastních olejů:

Budeme potřebovat:
·         175 g tekutého oleje (olivový, slunečnicový, konopný,…)
·         350 g tuhého oleje (kokosový, palmový,…)
·         75 g hydroxidu sodného (lze zakoupit v domácích potřebách)
·         165 ml vody
·         gumové (latexové) rukavice
·         plastovou nádobu a plastovou lžičku
·         ohřívací nádobu
·         ponorný mixér (nebo metličku)
·         požadované formičky
·         příměsy dle vlastních preferencí (barvivo, bylinky, esenciální oleje,…)
 kostky mýdla
Postup práce:
Vytvoříme si roztok hydroxidu sodného (nezapomeňte, že se jedná o silnou žíravinu, tedy dbejte použití ochranných rukavic!) v plastové nádobě, který po malém množství nasypeme do vody (během rozpouštení bude uvolňovat teplo, můžete ho redukovat naložením nádoby do lázně se studenou vodou).
Rozpustíme v ohřívací nádobě tuhý olej, který smísíme spolu s tekutým. (Ohříváme jen dobu nezbytně nutnou pro roztátí oleje.)
K olejům přilijeme roztok hydroxidu sodného a spojíme ho – nejlépe se to dělá tyčovým mixérem, ale je možné použít metličku – nezapomínejme, že hydroxid je stále žíravý do chvíle, dokud nám nevznikne hustá směs.
Pokud je směs chladná, můžeme přidat příměsy – kousky bylinek, barviva či esenciální oleje pro získání specifického aroma.
Nakonec směs nalijeme do forem a necháme tuhnout minimálně 24 hodin, ale čím déle, tím lépe. Mýdlo totiž podobně jako sýr zraje. Po 72 hodinách je mýdlo připraveno k použití.