Skip to content

Jak na tom skutečně česká ekonomika je a jak ji vylepšit?

Česká republika je jednou ze zemí bývalého Sovětského bloku, to znamená, že naše ekonomika je na tom daleko hůře, než jak je tomu u našich západních sousedů. Patříme mezi země druhého světa, které se ještě pořádně nestihly oklepat z prudkého poklesu ekonomiky od roku 1989. V letech 1992 a 1994 proběhly dvě vlny kupónové privatizace, lidé si koupili knížku za 35 korun a mohli svůj podíl rozdělit mezi různé podniky (např. si mohli koupit podíl v pivovaru, či na horské chatě).

národ

Stále tady existují podniky, na kterých má podíl stát, kupříkladu České dráhy, Lesy České republiky, nebo Česká pošta. Tyto podniky nefungují efektivně – asi třetina zaměstnanců skutečně pracuje, jejich služby nás vyjdou dráž, než by tomu bylo u konkurence. Pokud se v těchto podnicích eliminují problémy s pracovní kázní, vězte, že bude lépe.

Naše republika má ještě jeden velký neduh, a sice že zde všechny stavby (dálnice, tunel Blanka atd.) trvají strašně dlouho, jsou nekvalitní a stavbařské firmy si účtují nekřesťanské peníze, obohatí se na nich nespočet úředníčků a aby toho nebylo málo, tak se po tuhé zimě musí začít znova.

praha

Jsme na tom skutečně tak špatně?

Jen v Evropské unii existuje spousta států, které jsou na tom daleko hůře, než my, může za to skutečnost, že jsme vždy byli mostem mezi západem a východem, měli jsme kontakty na obě strany, proto je naše ekonomika takový průměr.
Naše ekonomika doslova vystřelila do nebes a bude ještě lépe díky Elektronické evidenci tržeb – jediná dobrá věc, se kterou Andrej Babiš přišel. Česká republika – hlavně levné pivo, láká čím dál tím více zahraničních turistů, zahraniční investoři zde přesouvají kapitál, zlaté české ručičky přicházejí na nové technologie a tak dostávají Českou republiku do povědomí západních zemí.
Na závěr této kapitolky bych tedy řekl – Ne, česká ekonomika na tom rozhodně není špatně. Když vyjdete do centra Prahy, nebo se projdete ulicí Stodolní v Ostravě, zjistíte, že žijeme ve výborných podmínkách.

Jak dohnat západní Evropu?

Asi bude lepší, když tuto část zmíním v bodech:
• Zlepšit pracovní morálku ve státních podnicích
• Zefektivnit stavbu infrastruktury – aby se nemohl každý přiživit
• Odstranit oligopol (T-mobile, O2, Vodafone – všichni tři mají totožné ceny tarifů, podnikatelská soutěž je nulová)
• Zavést jednodušší daňový systém – aby lidi neobtěžovalo je platit, pokud mají malí podnikatelé co chvíli něco k podepisování, evidenci atd. tak se nedivím, že zde máme tolik černých pasažérů.