Skip to content

Vzdušnou čarou

Spousta lidí má z létání obavy a volí raději zdlouhavější a méně pohodlnější dopravu autobusem, autem či vlakem. Přitom přeprava letadlem patří mezi ty nejbezpečnější. Jen pro srovnání, pravděpodobnost, že budete účastníkem dopravní nehody je asi šedesátkrát vyšší než ta, že dojde k havárii letadla. Ale ne každému může být dobře při pomyšlení, že je někde vysoko na nebi v obrovském stroji a pevnina široko daleko nikde. Věřte, že obavy rozhodně nemusíte mít žádné.
potřeby turisty
Letištní maratón
První let jistě budou provázet obavy, aby všechno klaplo, na nic se nezapomnělo, byly v pořádku všechny doklady, nebyl chaos na letišti, zavazadlo nemělo nadváhu, kufry byly řádně označeny atd. Tomu všemu lze předejít sepsáním seznamu a podle něj vše potřebné zabalit, a to hlavně včas, vyhněte se chaotickému balení na poslední chvíli.
dobrodružství v horách
Po příjezdu na letiště, ať už svozovým autobusem (tuto nabídku poskytuje řada cestovních kanceláří) nebo vlastním automobilem (letiště mají svá parkovací místa, kde lze nechat vůz po dobu vaší dovolené a z místa vás pak odveze minibus přímo na letiště), poté dojdete k přepážce uvedené na světelné tabuli u cíle vašeho příletu. Následuje zvážení zavazadel a předložení dokladu totožnosti, v rámci Evropské unie si vystačíte s platným občanským průkazem, jinak budete potřebovat cestovní pas, dostanete palubní lístek a zavazadla budou označena a stejný doklad dostanete i vy. Váha jednoho kufru by neměla přesáhnout patnáct kilogramů, pokud vás cestuje více, váha se sčítá dohromady. Cennější věci jako mobily, notebooky, tablety či foťáky si vezměte sebou na palubu. Pak vás čeká průchod rámem a kontrola věcí, která máte u sebe. Turniketem projdete do tzv. bezcelní zóny, kde se můžete pohybovat až do doby krátce před odletem. Na světelné tabuli zjistíte, kde je váš nástup do letadla. Vždy buďte všude raději o pár minut napřed.
dvě latadla u slunce
Ve vzduchu
Někdo snáší vzlety a přistání hůře, tomu pomůže žvýkání nebo cucání bonbonu, sníží tím tak možnost zalehnutí ucha. Kdo trpí nevolnosti, měl by užít lék k tomu určený. K dispozici jsou vám letušky, které vám jistě pomohou se vším, co budete potřebovat. A pak už jen zbývá jen popřát šťastný a ničím nerušený let.