Skip to content

Když internet padl

Loňský konec roku poznamenala všechny americké uživatele internetu, když vládní úřad pro telekomunikaci (internet) zrušil některá ustanovení výdobytku úřadu Barracka Obamy, tzv. Net neutrality. Ta měla být silným kamenem na cestě telekomunikačním společnostem, které by si bez ní mohli dávat různé ceny na různé internetové služby, což by vedlo k byznysovému okleštění, protože každý z telekomunikačních gigantů má svůj vlastní software, své vlastní sponzory, své vlastní společnosti, které mají zájem také na tom pořádně vydělávat a tak by se jednoho krásného dne mohlo zdát, že někteří poskytovatelé by mohli cenově znevýhodňovat jistou část internetu oproti té upřednostňované a tak znepřístupnit velké části americké společnosti rovný přístup ke všem internetovým zákoutím.
donald trump

Úřad svůj krok ospravedlnil cílem vymýtit dětskou pornografii, černý trh se zbraněmi a drogami a všechny ostatní pochmurné obchody, které se dějí dnes a denně a představují nemalý problém. Lidé se však ptají, zdali taková regulace skutečně pomůže v boji proti takovým společenským nešvarům, neboť jak je známo, čím více regulací, tím více bují právě onen černý trh a podomní prodeje. Je pravda, že možná bude mít stát a společnosti poskytující internetové služby větší kontrolu nad tou jejich hromádkou, o to víc ale povzbudí běžného jedince uchylovat se k ilegální činnosti.
zelená na semaforu

Jeden za všechny, všichni za sebe

Některé americké státy se již postavili proti tomuto kroku a uvedly, že jejich legislativa se měnit nebude. Nedávno se k nim přidala i Kalifornie, která je už dlouhodobě „problematickou“ částí severoamerického kontinentu. Co to znamená? Znamená to, že nelibost některých států následovat federální centrálu neustále slábne a mnohé státy si tak začínají řešit věci po svém. Takový příklad je i legalizace konopí pro rekreační účely, což mnohé státy uvítali, neboť takový průmysl dokáže zatočit skutečně efektivně s černým obchodem a peníze, které se vyberou na daních z takového prodeje, potom mohou sloužit na více místech a uleví mnoha zatěžovaným oblastem amerického sociálního systému.

Co to znamená pro net neutrality?

Že ještě stále není dobojováno. Právě teď se čeká, co na to řeknou ostatní státy, protože Kalifornie určitě nebude jediná, která se k „rebelujícím“ státům přidá.