Skip to content

Kočka vyžaduje především specifické a kvalitní krmivo

Nespornou výhodou je pořízení malého koťátka. Dospělá kočka novým majitelům přivyká hůře a na obou stranách musí dojít k nějakému kompromisu. Mějte na paměti, že kočka je zvíře svéhlavé a nechová se jako pes, který svého pána je schopen poslouchat bezvýhradně. Koťátko si na své lidské kamarády však přivykne poměrně rychle a podobné je to i s potravou.
kotě a sedmikrásky

Čím kočku krmit?

Názor na druh krmiva pro kočku není jednotný. Někdo preferuje granule, někdo maso v konzervě. V zásadě nemůžete udělat chybu, když budete kočce do misky sypat granule a krmení zpestříte nějakou kapsičkou, nebo konzervou. Kočka je dravec a v přírodě je zvyklá lovit a konzumovat kořist, jejíž maso je ještě teplé (tělesná teplota 36 stupňů). Pokud jí budete krmit masem z kapsiček a konzerv, kočka bude spokojenější, když takovou porci na tělesnou teplotu ohřejete. U granulí je situace jednodušší, ty se pochopitelně neohřívají.
Někdo kočku krmí výhradně granulovaným krmivem a přesto takové zvíře nestrádá. Někteří odborníci dokonce granule doporučují pro jejich vyvážený poměr živin. Pokud budete kočičku krmit převážně granulemi, nezapomínejte na dostatek tekutin. Granule jsou dehydrované a kočka musí v tomto případě pít více a častěji, než u krmení masem.
malá koťata

Kvalitní granule pro kočky bez obilovin

Zatímco psí misku byste neměli ponechat dlouhou dobu naplněnou, u kočky to vůbec nevadí. Můžete ji klidně nechat plnou krmiva i přes noc, kočka v přírodě často loví právě v noci a potravu si vezme, kdy uzná za vhodné. Ideální je krmit kočku vícekrát za den v menších dávkách, třeba 3 – 4 krát. Ale kdo má kočky jen uvnitř bytu a ráno odchází na celý den do zaměstnání, klidně jim může nasypat do misek granule na celý den a ony se „obslouží“ samy.
Na rozdíl od psů, kterým nevadí ve složení potravy určité procento obilovin, kočky obiloviny problematicky tráví, některé jsou pro ně dokonce nestravitelné. U granulí vybírejte krmiva výhradně bez obilovin, nebo jen s malým přídavkem rýže, případně kukuřice. V zásadě platí, že nejlevnější „supermarketové“ granule jsou pro kočky naprosto nevhodné – právě kvůli vysokému obsahu nestravitelných obilovin (proto jsou také tak podezřele levné).
šedé kotě

Kočka se bez pitné vody neobejde, nedávejte jí však sycenou vodu, ani minerálku

Důležité je, aby kočka měla v misce vždy dostatek čisté vody. Dobrý tip: Kočkám stačí běžná voda z kohoutku, nejlepší je vodou naplnit pet láhev, aby se uvolnil chlór, a odstátou vodou, podobně, jako když zaléváte květiny, doplňujete misku. Miska s vodou by se měla alespoň obden umýt v kuchyňském dřezu běžným prostředkem na nádobí, pokud toto zanedbáte, v misce se budou množit bakterie a nečistoty, které vodu kontaminují. Mléko kočka nevyžaduje, některým kočkám mléko chutná, nepohrdnou ani bílým jogurtem, a pokud nemají problém s trávením laktózy, občas jim můžete (kromě plísňových sýrů) mléčný výrobek dopřát.