Skip to content

Lístky do divadla jako dárek

Nevíte co vašemu příteli/přítelkyni či manželovi pořídit za dárek k narozeninám, k výročí, nebo třeba jako omluvu? Pokud se vyžívá v kulturních zážitcích a umění, máte vyhráno. Potom můžete potěšit i sebe a koupit sobě i partnerovi lístky do divadla. Ale nenakupujte bezmyšlenkovitě, i nad koupí takto zvoleného daru je třeba pečlivě se rozmýšlet. Vybírejte tak, aby se divadelní představení líbilo vám oběma. Přemýšlet je třeba také nad místem samotného divadla a nad hereckým obsazením. Druh divadelní hry můžete také sladit k dané příležitosti, ke které lístek darujete, ale nejlepší bude vybírat podle vašeho vkusu a citu.

praha

Druhy divadelních her

· Tragédie – Vždy s vážnou tématikou, hl. hrdina obvykle umírá. (Král Lear, Hamlet, Romeo a Julie…)
· Komedie – Humorná hra plná komických prvků, může být použita satira, komické jsou jak postavy, tak děj. (Zkrocení zlé ženy, Kupec Benátský, Sen noci svatojánské…)
· Činohra – Charaktery postav i jejich zjevy jsou velmi detailní, děj se zabývá tématikou vážných společenských problémů a také problematikou mezilidských vztahů. (Mlynářova opička, Křehkosti, tvé jméno je žena, Spolu/sami, Jako břitva, Krvavá svatba, Tři sestry…)
· Opera – Je vážná, spojuje dramatické, hudební, výtvarné, popřípadě i taneční vystoupení. (Lohengrin, Rusalka, Don Giovanni, Prodaná nevěsta…)
· Opereta – Zpěv se střídá s mluvenými úseky, děj je zábavný, komický, operety jsou humorné hry, a proto se v nich nešetří parodií a ironií a vtipem. (Bandité, Casanova, Dobrý kamarád, Ideální manželka, Robin Hood…)
· Muzikál – Představení je především hudebního rázu, mohou se objevit i taneční scény, jedná se o postupně přicházející scénické obrazy, které mají určitý děj. (Bídníci, Čarodějka, Johanka z Arku…)

Výborní herci současné divadelní scény

· Iva Janžurová – V současnosti účinkuje ve Stavovském divadle, ve hře Mikve a Audience u královny, v Národním divadle ve hře Pýcha a předsudek a na Nové scéně ve hře Křehkosti, tvé jméno je moje žena.
· David Prachař – Vystupuje ve Stavovském divadle, kde působí ve hře Jedenácté přikázání, Othello či ve hře Jako břitva, dále vystupuje v Národním divadle ve hře Pýcha a předsudek.
· Ondřej Pavelka – Dnes h můžete spatřit jako herce v Národním a Stavovském divadle, ve hrách Strakonický dudák, Dotkni se vesmíru a pokračuj atd.

balet

· Dále Vladimír Javorský, herečka Lucie Polišenská, Václav Postránecký, Linda Rybová, Tomáš Měcháček a spousta dalších.
Věříme, že dárek v podobě lístku do divadla udělá vaší blízké osobě radost, a že si společně užijete jedno krásné představení, a kdo ví, časem se z toho může stát i příjemný zvyk.