Skip to content

Ministerstvo zemědělství se snaží pomáhat českým výrobcům potravin

Podle ministra zemědělství Tomana je základní prioritou úřadu společná zemědělská politika, která řeší problematiku sucha včetně zadržování vody v krajině, ale také kvalitu potravin. Aktuálně největším problémem však je kůrovce, což se stalo prioritou číslo jedna, neboť byl v minulosti zanedbán a obecně lesnické práce nebyly dobře prováděny.
sklízení jablek.jpg

Potraviny

Obyčejné lidi, kromě těch, kteří mají zájem v lesích, však nejvíce zajímá oblast potravin, což je samozřejmě i zájmem ministra zemědělství. Protože se v poslední době velmi rozšířily informace o prodeji nekvalitních potravin, které jsou k nám dováženy, namísto, abychom využívali domácí, je toto jedním z témat, kterým se jistě ministerstvo zemědělství velmi intenzivně zabývá.
Podle dostupných informací se kontrola kvality potravin a jejich bezpečnosti u nás v České republice dostala na tak vysokou úroveň, že patříme mezi ty nejlepší v Evropě. U domácí výroby mají dozorové orgány absolutní kompetence. U dovozů však bohužel existují rezervy a je potřeba kontroly ještě zlepšovat, aby se k nám například nedostávala jablka s pesticidy a podobně.
Pokud se najdou nějaké šizené produkty, měla by je zachytit Státní zemědělská potravinářská inspekce. Firmy, které toto dovolí by pak měly dostat pokutu. Bohužel je běžné, že se šizení objevuje dál. V procesu je nastaveno, že pokud se toto opakuje třikrát, měl by být dovoz okamžitě zastaven a druhý strana by si v rámci své země měla sjednat pořádek.
miska na máslo.jpg

Slevy

V poslední době se nejen v různých odborných kruzích diskutují slevy a minimální ceny. Jako jeden z posledních případů si připomeňme Kofolu, která velmi utrpěla díky slevové politice jednoho z řetězců, který prodával její produkty. K cenám jednoho řetězce se přiblížily i ostatní řetězce a Kofola se dostala na pár týdnů do poměrně nepříjemné situace a hospodaření se nedařilo, jak mělo.
Odborné kruhy tedy nyní řeší, zda by se měli nastavit například minimální ceny potravin zákonem nebo jak vyřešit to, aby se prodávaly potraviny pod nákladovými cenami. U sousedů v Německu se tomu říká ZÁKAZ PRODEJE SE ZTRÁTOU. Možná, že někoho může napadnout to, že se snaží ministerstvo docílit zvýšení cen, ale opak je pravdou.
jablka jonagold.jpg
Cílem nějakého budoucího omezení je, aby se potraviny opravdu neprodávaly pod cenou a spotřebitel znal opravdu reálnou cenu daného produktu či výrobku. Nejčastěji se u nás prodávají dovozové výrobky za nižší ceny než tuzemské, což dělá velký nepořádek v ekonomice. Tyto prodejní SLEVOVÉ AKCE se musí prostě jistým způsobem, jak je evidentní z výše napsaného, také nějakým způsobem regulovat.