Skip to content

Základní informace o automobilových žárovkách

Pokud nechcete dostat pokutu či se vybourat hned po setmění, určitě musíte mít svůj vůz vybaven autožárovkami. Jde o běžný druh vybavení, které nesmí chybět u žádného vozu. Tento typ žárovek nepatří mezi nejlevnější, ale i ty cenově nejdostupnější typy mají poměrně vysokou životnost. Ta se pohybuje okolo 400 hodin, což převedeno na jednotky vzdálenosti dělá asi patnáct až třicet tisíc kilometrů.
černočervený sportovní automobil
A to je velice slušné. Při výběru žárovek musíte vědět, že typy s vyšší svítivostí mají nižší životnost a platí to i obráceně. Chcete-li tak svítit při jízdě o něco intenzivněji, budete se muset smířit s faktem, že si automobilové žárovky pořídíte o něco dříve, než řidiči, kteří raději vsadili na delší životnost.
čáry od světel
Výměna těchto žárovek není vůbec složitá, ale samozřejmě s tím musíte mít už nějaké zkušenosti. Obecně však platí, že i naprostý laik dokáže vyměnit starou automobilovou žárovku za nový typ. A jde to i na silnici. Je však nutné chvíli počkat na vychladnutí žárovky. V opačném případě se můžete ošklivě popálit. Nejen z důvodu zranění, ale také kvůli potu, který by mohl sklo žárovky narušit, je více než vhodné u výměny používat rukavice. Nemusí se jednat o žádný speciální typ, bohatě postačí využít běžné rukavice používané například při úklidu. U některých typů vozidel však výměna tak jednoduchá přeci jen není a v takovém případě je lepší svěřit auto odborníkům ve specializovaném servisu. Někdy je totiž nutné rozebrat část karosérie, což rozhodně není práce pro laika.
mokré auto

Ne všechny se dají použít

Ne každou automobilovou žárovku, kterou si můžete koupit, můžete také využít do svého vozu. Dobrým příkladem za všechny jsou modré žárovky, které vypadají efektně, ale jsou pro běžné používání zakázané. Využít se dají výhradně pouze pro vozidla, která jsou určena pro závody rallye. Pokud se chcete přeci jen v tomto směru odlišovat, tak si můžete koupit žárovky s modravým odstínem . Ty jsou povolené i pro běžná osobní vozidla.